Jak czyścić rolety rzymskie?

Jak czyścić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to równie funkcjonalna, co piękna dekoracja okien, która zastępuje we wnętrzach jednocześnie firanki oraz zasłony. Zwinięta tworzy bardzo atrakcyjne, eleganckie fałdy, a rozwinięta pozwala wyregulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia i zapewnić odpowiedni poziom prywatności. Tkaniny dobierane do ich stworzenia mogą różnić się od siebie grubością, kolorem, wzorami oraz wykończeniem, jednak zawsze łączy je jedno – można swobodnie i skutecznie uprać je, pozbywając się kurzu i wszelkich zabrudzeń. Ta cecha wyróżnia rolety rzymskie na tle innych produktów tego typu i sprawia, że dobór barwy oraz typu materiału nie musi być niczym ograniczony. Co więcej, możemy zdecydować się nawet na bardzo delikatne tkaniny, jak chociażby szlachetny jedwab. Dostępne są modele bardzo eleganckie, jednolite, wykonane z wysokiej jakości tekstyliów o pięknym wykończeniu włókien, a także barwne i wzorzyste, które mogą zupełnie odmienić całe wnętrze i dodać mu całkowicie innego charakteru. Grubość materiału pozwala dostosować przepuszczalność światła do potrzeb danego pomieszczenia, a obsługa sznurków regulujących wysokość rolety jest niezwykle prosta i nikomu nie powinna sprawić problemu. Jak więc prawidłowo wyczyścić tą piękną i praktyczną dekorację okienną, jaką są rolety rzymskie, aby wyglądały jak nowe i nie uległy zniszczeniu?

 

Demontaż rolet rzymskich

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rolety rzymskie stworzone są z tkaniny oraz dwóch poziomych pręcików, listew lub drucików usztywniających i sznurków, bądź koralików służących do regulacji wysokości. Całość wpięta jest na rzep do kasety mechanizmu mocującego, od którego bez trudu można odłączyć dekorację. Przed demontażem warto wykonać zdjęcia całej konstrukcji, które mogą okazać się przydatne podczas ponownej instalacji rolety, a także zadbać o bezpieczne przechowywanie wszystkich części i drobnych elementów. Dzięki stosunkowo prostej konstrukcji, demontaż tego typu rolet można sprawnie i szybko przeprowadzić samodzielnie, wykonując szereg następujących czynności:

  • rozwinąć tkaninę rolety na całą jej długość, aby materiał swobodnie zwisał z kasety,
  • odczepić sznurki lub koraliki z dolnej listwy, a następnie w zależności od modelu, wyciągnąć je z taśmy lub kółeczek przelotowych,
  • usunąć poziome pręciki usztywniające, druciki lub listwy, a następnie pozbyć się dolnego obciążnika,
  • odpiąć roletę od górnej kasety mechanizmu mocującego.

 

W taki sposób uzyskujemy swobodny dostęp do tkaniny tworzącej roletę, którą możemy następnie dokładnie wyprać, wysuszyć i wyprasować, zgodnie z informacjami producenta, zawartymi na metce.

 

Pranie rolet rzymskich

Sposób prania każdego typu materiału powinien być uzależniony od jego typu, dlatego najlepiej jest przestrzegać w tym zakresie zaleceń producenta. Zwykłe materiały, takie jak bawełna czy poliester, można swobodnie wyprać ręcznie lub w pralce. Korzystając z automatu warto jednak pamiętać, aby:

  • zawsze wybierać program do tkanin delikatnych,
  • nie stosować temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza,
  • nigdy nie wirować materiału,
  • wybrać detergent sugerowany przez producenta.

 

Tekstylia bardzo delikatne, jak chociażby jedwab warto oddać do pralni chemicznej, aby nie obawiać się o ich uszkodzenie. Doświadczenie i specjalistyczny sprzęt profesjonalistów pozwolą im zadbać o zachowanie piękna kolorów i dobry stan włókien, dzięki czemu tkanina będzie prezentowała się jak nowa. Po wypraniu rolety suszymy, najlepiej w sposób naturalny, a potem uprasujemy zgodnie z informacjami zawartymi na metce. Wysuszony i wyprasowany materiał montujemy analogicznie do kolejnych kroków demontażu i cieszymy się świeżym wyglądem dekoracji.

Rolety rzymskie mają szereg zalet, do których należy przede wszystkim elegancki wygląd, różnorodność wyboru tkanin, wzorów i kolorów, a także prostota obsługi. Nieoceniona jest także możliwość samodzielnego wyprania materiału, który może zakurzyć się lub zabrudzić. Stosując się do zaleceń producentów, nie musimy obawiać się o zniszczenie tekstyliów, a prawidłowo oczyszczone rolety posłużą swoim użytkownikom przez wiele lat z nieprzemijającą atrakcyjnością.