Trendy w aranżowaniu

Trendy w aranżowaniu okien w sezonie 2019

Co roku można zaobserwować pewien główny nurt stylistyczny jeśli chodzi o dekorację okien mieszkań i domów. Co prawda, od czasu innowacyjności rolet typu dzień-noc, na rynku nie pojawiły się większe i bardziej rewolucyjne nowości, ale dotychczasowe rozwiązania są nadal modne – zmienia się tylko ich kolorystyka.

 

Okno pełni ważną funkcję w każdym pomieszczeniu – wprowadza światło i odpowiednio udekorowane – może nadać styl całemu wnętrzu. Oprócz estetyki, jest oczywiście wyjątkowo praktyczne. Wyposażone w moskitiery, zapobiegnie przedostaniu się komarów i innych owadów do pokoju. Takie rozwiązanie cenią sobie szczególnie rodzice małych dzieci, którzy chcą oszczędzić nie tylko sobie, ale głównie niemowlętom, nieprzyjemnych ukąszeń. Najczęstszymi zabiegami dekoracyjnymi w zakresie okien są:

  • Stylowe zasłony
  • Ponadczasowe i klasyczne rolety
  • Rolety rzymskie
  • Piękne i solidne drewniane żaluzje

 

Dekoracja okien na jaką najczęściej decydują się właściciele domów to zasłony, drewniane żaluzje i różnego rodzaju tapety, które powinny współgrać ze stylistyka okien i odwrotnie. Warto zapoznać się z ich dokładną specyfikacją. Wybierając niebanalny wzór, okno będzie nie tylko praktyczne, ale i piękne.

 

Rolety pionowe tzw. verticale

Klasyczne żaluzje pionowe, zwane również verticale są praktyczne i trwałe. Nadają się do łatwego czyszczenia i konserwacji. To świetne rozwiązanie do łazienek, mokrych pomieszczeń i kuchni. Ponadto, odpowiednio skomponowane i utrzymane w modnej tonacji, nadadzą czysty i nowoczesny wygląd architektoniczny w pomieszczeniach mieszkalnych (lub biurze). Rolety pionowe to wielofunkcyjny produkt o estetycznym i nowoczesnym wyglądzie.

 

Rolety klasyczne

Klasyczne rolety dają jednocześnie większe pole do manewru jeśli chodzi o wybór wzornictwa. Mogą być one jednobarwne – dopasowane do kolorystyki wnętrza, albo prezentować paletę starannie dobranych modnych kolorów, dzięki zastosowaniu różnych tkanin. Tym co może stanowić atrybut takiego rozwiązania jest wykorzystanie tego samego materiału jako obicie łóżka, zasłon i np. lambrekinów dekorujących szczyt okna. W zależności od wyboru materiału, rolety mogą mieć 100% zaciemnienia, być przezroczyste, półprzezroczyste – rozpraszać delikatne światło.

 

Romantyczne i nowoczesne rolety rzymskie

Rolety rzymskie kojarzą się ze świeżym klimatem śródziemnomorskim. Ich ciepły wygląd i praktyczność mogą stworzyć oryginalny akcent pomieszczenia. Tym co jest dużą zaletą to możliwość zastosowania różnorodnej kolorystyki naturalnych tkanin i dopasowania jej do wystroju wnętrza.

 

Rolety plisowane

Plisowane rolety umożliwiają rozproszenie światła i dają najwyższą kontrolę nad różnorodnymi sposobami dekoracji okna. Plisy dają całkowitą kontrolę nad prywatnością. Dzięki zastosowaniu tkaniny np. o strukturze plastra miodu, można uzyskać bardzo wydajną redukcję ciepła w lecie i efektywne jego zatrzymywanie podczas mroźnych, zimowych miesięcy.

 

Rolety dzień – noc

Nie jest to klasyczna ani rzymska roleta. Roleta dzień – noc zapewnia prywatność dzięki możliwości regulacji poziomych pasów – może być całkowicie lub pół zasłonięta. Kolorystyka tego typu rolet to raczej pojedyncze kolory – najmodniejszym jest błękit, popiel i biały.

 

Modne tapety Warszawa – harmonia z estetyką okna

Odpowiednio dopasowane dodatki w postaci zasłon i rolet mogą stanowić idealne i harmonijne połączenie z motywem tapety. W tym sezonie modne są wzory florystyczne, które wbrew pozorom można dowolnie łączyć zarówno z monochromatycznymi, jednolitymi kolorami jak i innymi motywami kwiatowymi. Tak naprawdę, sam dobór odpowiedniej tapety może zdecydować o głównym stylu pomieszczenia. Wybierając tapety, warto skorzystać z oferty znanych firm, które posiadają niebanalne i oryginalne wzornictwo.

 

Można zauważyć zrezygnowanie z koronkowych firan. Kiedyś stanowiły niemal obowiązkowy element dekoracyjny w każdym oknie – teraz pełnią swoją rolę tylko w prowansalskiej, romantycznej stylizacji wnętrza. Projektanci stawiają raczej na zasłony w wersji solo, dużo przestrzeni i światła.