Szukanie inspiracji

Gdzie szukać inspiracji na dekorację mieszkania

Czy dekorowanie mieszkania może być sztuką? W końcu podczas tego procesu, podobnie jak artyści, poszukujemy własnego stylu, rozglądamy się za inspiracjami i próbujemy łączyć ze sobą różnorodne barwy i faktury. Aby samodzielnie skomponować przestrzeń, z pewnością trzeba mieć artystyczne zacięcie. Na szczęście wcale nie oznacza to, że na tym polu nie mogą eksperymentować zupełni laicy. To, jak udekorujemy mieszkanie, zależy w końcu tylko i wyłącznie od nas. Często jednak potrzebujemy odrobiny inspiracji, czegoś, co skłoni nas do eksplorowania własnego stylu i kreowania rozwiązań, napawających nas dumą. Ale gdzie szukać natchnienia albo chociaż małego impulsu inspiracji? W dzisiejszym tekście dzielimy się kilkoma propozycjami, które, być może, ułatwią ten proces.

 

Malarstwo i grafika

Dekorowanie przestrzeni ma w sobie odrobinę z malarstwa. Warto potraktować przestrzeń, którą planujemy ozdobić, jako swoistą białą kartę i zastanowić się nad tym, jakie połączenie kolorystyk dobrze razem zadziała. Inspirację możemy czerpać przy tym bezpośrednio z… obrazów. Oczywiście nie chodzi o to, aby stylizować przestrzeń na najsłynniejsze dzieła Picassa (chyba że to jest właśnie pożądany przez nas efekt). Mowa raczej o oglądaniu obrazów/grafik i stopniowym zyskiwaniu świadomości, które z barw do siebie pasują. Niektóre prace przyciągają wzrok nie tylko dzięki temu, co przedstawiają, ale w dużej mierze dlatego, że autor lub autorka użyli konkretnych zestawień kolorystycznych. Tego typu inspiracji możemy szukać w obrazach wielkich mistrzów, w sztuce współczesnej, a nawet w grafikach ozdabiających dziecięce książeczki. Gdy znajdziemy zestawienie, które szczególnie do nas przemawia, warto utrwalić je na zdjęciu.

 

 

rolety rzymskie - przykładowe zastosowanie

 

Magazyny wnętrzarskie

Prasa poświęcona tematyce wnętrzarskiej to kopalnia inspiracji. Z przedstawionych tam propozycji można korzystać na przynajmniej dwa sposoby. Pierwszy polega na odwzorowywaniu najatrakcyjniejszych dla nas ozdób 1:1. Najłatwiejszym sposobem, aby zrealizować taki plan, jest po prostu zakup konkretnego, gotowego przedmiotu w sklepie. Coraz częściej można jednak spotkać się z trendem, który polega na stawianiu na indywidualność i na samodzielnym wykonywaniu ozdób. Jeśli zapragniemy iść tą drugą drogą, przykładowe aranżacje ze stron magazynu możemy potraktować jako bodziec, który skłoni nas do własnych eksperymentów. Kto wie, być może stanie się to początkiem nowej pasji i sprawi, że np. zaczniemy z powodzeniem na własną rękę rozwijać technikę decoupage również przy innych okazjach.

 

Film i telewizja

Chyba trudno znaleźć bardziej inspirujące medium. Kino i telewizja od dekad daje radość, wzrusza, a nierzadko motywuje do konkretnych działań. Na dużym i małym ekranie możemy szukać też nieco innego rodzaju natchnienia. Kultowe scenerie ze znanych filmów i seriali nierzadko stanowią motyw przewodni wystrojów pubów i kawiarni na całym świecie. Oczywiście, nie musimy iść tak daleko. Czasem wystarczy bowiem zanurzyć się w klimacie danej produkcji, zwrócić uwagę na światło, przyjrzeć się dokładniej przestrzeniom, w których przebywają bohaterowie, zwrócić uwagę na ozdoby na ścianach, narzuty, lampy, zasłony, rolety, żaluzje. Kino fabularne kreuje świat, który nie istnieje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby niektóre elementy ulubionych scenografii wprowadzić do własnego mieszkania.

 

Oferty sklepów

W poszukiwaniach inspiracji warto też odwiedzić sieć. Sklepy internetowe, oferujące ozdoby do mieszkania, często prezentują na swoich stronach gotowe aranżacje z wykorzystaniem konkretnego produktu. To metoda, która pozwala na szybkie wyposażenie swojego mieszkania w ciekawy dodatek, bo jeśli któraś opcja szczególnie nam się spodoba, wystarczy tylko kilka kliknięć, żeby ją zakupić. Jeśli chcemy spektakularnego efektu, dobrze zainwestować w jakiś wyrazisty akcent zdobniczy, np. w:

  • dekoracje łóżek;
  • ozdobne tapety;
  • tekstylia (zasłony, narzuty, poszewki)

Ciekawą opcją może być skorzystanie z możliwości samodzielnego wyboru materiału i zrealizowaniu własnej wizji ozdoby. Jeśli brakuje nam doświadczenia, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy profesjonalnej pracowni krawieckiej.

 

Inspiracyjna tablica

To popularne rozwiązanie, zwane również mood boardem, wykorzystuje się dla różnych celów. Nierzadko tablica inspiracyjna motywuje do wytrwaniu w swoich postanowieniach (nauka obcego języka, regularne ćwiczenia). Osoby, które pracują w szeroko pojętych branżach kreatywnych, do takiej tablicy przyczepiają przedmioty i wizerunki, które je inspirują:  grafiki, obrazy, zdjęcia, kawałki materiałów, a więc wszystko to, o czym wspomniano w tym artykule. Dobrze jest powiesić taką tablicę w widocznym miejscu. Dzięki temu możemy na nią zerkać i w ten sposób mieć niemal nieprzerwaną styczność z tym, co najbardziej nas do tej pory zainspirowało, a co trudno jest opisać słowami. Tablica daje możliwość przemieszczania przyczepionych elementów względem siebie i pozwala dynamicznie sprawdzać, które z nich dobrze się ze sobą komponują. Moodboard jest źródłem inspiracji dla osób realizujących się w różnych branżach i z powodzeniem sprawdzi się również jako przydatne narzędzie dla

 

Zobacz także: